Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim
Dyrektor Ekosystemu apeluje!
W związku ze zmianami klimatycznymi i koniecznością dbałości o najbliższe środowisko postarajmy się zachować ekologicznie. Dodatkowe instrukcje nikomu nie zaszkodzą, a mogą pomóc nam wszystkim globalnie, więc warto uświadomić sobie, że: - Segregacja odpadów jest bardzo ważna z wielu przyczyn:
Ochrona środowiska - poprzez segregację odpadów zmniejszamy ilość odpadów składowanych na wysypiskach śmieci, co z kolei zmniejsza ryzyko skażenia środowiska i emisji gazów;
Recykling - poprzez segregację odpadów można oddzielić części wtórne, które mogą być ponownie wykorzystane, co pozwala na wykorzystanie naturalnych zasobów i energii;
Ekonomia - poprzez segregację zmniejszamy koszty unieszkodliwienia odpadów oraz pozwalamy na wtórne wykorzystanie surowców i energii, co przekłada się na ogólny bilans produkcji i konsumpcji;
Zdrowie - segregacja odpadów pozwala na poprawę higieny w domu i miejscu pracy.
Dlatego też segregacja odpadów jest bardzo ważna, a każdy z nas może w łatwy sposób pomóc w ochronie środowiska poprzez sortowanie odpadów w odpowiednich pojemnikach i oddawanie tychże do punktów selektywnego zbierania PSZOK. (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).
Pojemnik na odpady zmieszane (resztkowe) jest częścią zestawu pojemników do zbierania odpadów biodegradowalnych, plastiku (tworzyw sztucznych), szkła, papieru i tektury, popiołu oraz funkcjonowania punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych PSZOK. Zbieramy w nim wszystkie inne odpady, których nie możemy dostarczyć na PSZOK i nie kwalifikujemy jako odpady zbierane w pojemnikach do odpadów biodegradowalnych, plastiku (tworzyw sztucznych), szkła, papieru i tektury. Do pojemników na odpady zmieszane wrzucamy takie odpady, które nie można odzyskać w procesie recyklingu.
Wrzuca się zatem do nich takie rzeczy, jak:
-
szmatki, ścierki, gąbki,
-
kurz z odkurzacza,
-
drewniane lub szklane deski do krojenia,
-
mięso,
-
ryby,
-
resztki zwierzęce,
-
odchody zwierząt,
-
nabiał, ser, jaja;
-
niedopałki papierosów,
-
oleje do smażenia,
-
paragony ze sklepu lub bankomatu,
-
pergamin,
-
plastikowe opakowania po tłuszczu,
-
porcelana,
-
fajans,
-
produkty higieniczne, takie jak pieluchy, pałeczki higieniczne, bandaże, podpaski, tampony, wata,
-
torebki po herbacie,
-
włosy,
-
sierść,
-
pióra,
-
zatłuszczony papier,
-
puste zapalniczki,
-
stłuczone naczynia, szklanki, kieliszki,
-
zużyte ręczniki papierowe,
-
chusteczki higieniczne,
-
żwirek,
-
trociny z kuwet dla zwierząt,
-
resztki po sprawieniu mięsa,
-
tampony,
-
maseczki,
Do pojemnika na odpady zmieszane zakazuje się wrzucać takie rzeczy jak:
-
Odpady plastiku (tworzyw sztucznych), szkła, papieru i tektury, popiołu - te odpady obowiązkowo zbieramy w pojemnikach z oznaczeniem plastik, szkło, papier, popiół.
-
Odpady podobne - np., do produktów spożywczych jak skorupy jajek, fusy z kawy czy herbaty, obierki, owoce, warzywa, skoszona trawa. Te odpady obowiązkowo należy oddawać do kompostowania lub wrzucić do pojemnika na odpady biodegradowalne.
-
Odpady niebezpieczne - np., baterie, chemikalia, farby, leki, świetlówki, urządzenia elektryczne i elektroniczne.
-
Odpady medyczne - np., igły, strzykawki, opatrunki, bandaże, rękawice medyczne, leki. Odpady medyczne wymagają specjalnego sposobu unieszkodliwienia, aby uwzględnić ryzyko skażenia środowiska. Dostarczamy je na PSZOK lub do aptek.
-
Odpady wielkogabarytowe - np., meble, dywany, łóżka, sprzęt AGD/RTV. Te odpady dostarczamy do punktu selektywnego zbierania odpadów PSZOK lub zgłaszamy do Urzędu Miasta w celu wykonania usługi odbioru poprzez firmy zajmujące się ich wywozem.
-
Odpady metalowe - np., puszki, blachy, okucia, narzędzia. Te odpady należy dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów PSZOK lub wrzucić do pojemnika z oznaczeniem plastik.
Rzeczy w dobrym stanie, które mogą trafić do charytatywnych sklepów lub celu recyklingu, takie jak odzież, buty, książki, zabawki, itp. dostarczamy na PSZOK w celu przekazania do ponownego użytku.
Ważne jest, aby przed wyrzuceniem odpadów do pojemnika na odpady zmieszane dokładnie przemyśleć, czy dany przedmiot nadaje się do recyklingu, czy nie. W ten sposób możemy pomóc w ochronie środowiska i zmniejszyć ilości odpadów, które powstają na składowisku.
Aby pomóc mieszkańcom naszego miasta EKOSYSTEM Sp. z o.o. w Wąbrzeźnie prowadzi kontrolę jakości i rodzaju wrzucanych odpadów do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe). Każdorazowo w chwili opróżnienia pojemnika przez pracowników, złe segregowanie odpadów spowoduje wykonanie protokołu i powiadomienie o zaistniałym fakcie Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim.
Zadbajmy o naszą planetę już dziś!
Z poważaniem